Stručný návod – hodinky AMAZFIT BIB z hlediska GPS

Úvod

Hodinky AMAZFIT BIB od firmy Xiomi jsou ve své cenové kategorii asi nejlepší nástroj pro záznam GPS. Jsou především vhodné pro orientační běh. Je pravda, že GPS záznam není někdy zcela přesný a zaobluje, ale k rozboru postupů a chyb v závodě (tréninku) orientačního běhu je dostačující. Velkou předností hodinek je dlouhá výdrž baterie a to i v případě zapnuté GPS. Nevýhodou je pak nutnost přídavné aplikace pro export GPS ve formátu GPX.

Uživatel hodinek z řád OB běžců jistě ocení i další funkce, které hodinky nabízejí (notifikace z mobilu, srdeční tep atd.). Těmto funkcím se však věnovat nebudu a zaměřím se především na GPS záznam (hodinky využívají i systém GLONASS).

Práce s hodinkami

Nainstalujte si oficiální aplikaci „Mi Fit“ na svůj mobil a spárujte mobil s hodinkami (návod si můžete stáhnout níže).

Pro nahrání GPS záznamu při běhu dlouze stiskněte tlačítko na pravé straně hodinek (platí pouze v případě nastavení záznamu běhu pro dlouhý stisk – většinou je to nastaveno od výrobce) a vše na displeji dotykem potvrďte. Za okamžik vám začne měření aktivity včetně GPS záznamu.

Po ukončení aktivity opět dlouze stiskněte tlačítko na pravé straně hodinek a na displeji potvrďte. Zobrazí se vám zjednodušená kresba GPS záznamu. Po odkliknutí zmizí.

Všechny GPS záznamy si můžete zobrazit v menu hodinek: Acitivity/ Activity history/ vybrat požadovaný záznam. Na úvodní obrazovku se můžeme vrátit krátkými stisky tlačítka hodinek na pravé straně.

Zobrazení GPX záznamu v základní aplikaci

Pro zobrazení GPS záznamů v mobilním telefonu je potřeba použít aplikaci MI fit.

Zapněte aplikaci a synchronizujte data (buď se provede samo nebo stisknete displej a táhněte dolů).

Poté přejděte do záložky běh a stiskněte uběhnuté km v horní části obrazovky. Zde se zobrazí všechny vaše aktivity s GPS. Klikněte na požadovanou aktivitu. Zobrazí se mapa s GPS záznamem a další údaje o aktivitě. Bohužel z aplikace nelze získat GPX záznam (ani tento záznam sdílet v jiné sportovní aplikaci jako je např. STRAVA).

Získání GPX záznamu

Je několik možných aplikací, které vám záznam pomohou získat:

Gadgetbridge – bezplatná, ale uživatelsky méně přívětivá (vhodné si nainstalovat také aplikaci „GPX Viewer“ pro prohlížení exportovaného záznamu).

Notify and Fitnes for Amazfit – uživatelsky přívětivější (má i řadu dalších funkcí pro plnohodnotné využití hodinek), v základu bezplatná. Pro získání GPX záznamu (nebo dalších sdílení – Strava a jiné) si však nutno zaplatit rozšíření (cca 60 Kč)

Zepp (dříve Amazfit) – bezplatná a pro export GPX velice jednoduchá

Při použití těchto aplikací je vhodné mít zapnutou základní aplikaci Mi – Fit

Jelikož nejednoduší práce pro export pouze GPX se mi jevila s aplikací „Zepp“ popíšu export v této aplikaci

Aplikace Zepp.

Nainstalujeme aplikaci.

Připojíme hodinky. V levém horním rohu stiskneme „+“ a vybereme typ hodinek. Po spárování a synchronizování dat (pro synchronizaci stiskněte displej s táhněte dolů pokud se neprovede samo) můžeme vyčíst GPX záznam v hodinkách.

V úvodní obrazovce sjedeme dolů na položku „Venkovní běh“.

Stiskneme „Všechny záznamy“. Pokud nebyly aktivita provedena v dnešním dnu musí se přejít do hlavního menu (v pravém horním rohu čtyři puntíky do čtverce) a vybereme „Záznam cvičení“.

Zde vybereme požadovaný záznam na který klikneme.

V záznamu s GPS na mapě provedeme sdílení (vpravo nahoře stiskneme ikonu – čtvereček s šipkou).

Stiskneme zelené tlačítko „Export track“ a poté řádek „GPX format“. Zobrazí se nám kde je záznam uložen. Tento záznam můžeme pomocí „Share“ sdílet pomocí dalších aplikací (například je možno poslat jej mailem).

Aplikace má řadu dalších funkcí, které uživatel může využít.

Ciferníky

Je mnoho aplikací s ciferníky pro hodinky, kvůli výdrži baterie je však vhodné volit ciferníky s černým pozadím, jednoduché a přehledné, tak aby byly čitelné i za běhu. Velký výběr najdete v aplikacích:
Amazfit WatchFace
Amazfit Bib/Lite and Cor WatchFaces
My WatchFace

V případě dotazů nebo nepřesností v popisu napište na email ob@obkta.cz